17 września 1939 roku – pamiętamy!

W ostatni czwartek, 17 września, minęła 76. rocznica zdradzieckiego ataku Sowietów na Polskę w 1939 roku. Chcąc tego dnia godnie uczcić pamięć owych tragicznych wydarzeń, Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski zaprosił mieszkańców na pokaz filmu dokumentalnego Jerzego Redlicha „Cios w plecy”. Po raz pierwszy w historii taki pokaz odbył się na Placu Szembeka.

W imieniu burmistrza Tomasza Kucharskiego licznie przybyłych na pokaz mieszkańców i gości powitał Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Na pokaz zdążył wprost z sesji Rady Miasta Warszawy radny miejski Paweł Lech. Radę Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali wyłącznie radni Platformy Obywatelskiej z Przewodniczącym Rady Dzielnicy Praga-Południe, panem Marcinem Klusiem, na czele. Obecna była szefowa klubu PO w Radzie Dzielnicy radna Bożena Manarczyk, radna Dorota Krall oraz Przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy pan Ryszard Kalkhoff. Wśród przybyłych na pokaz mieszkańców znaleźli się zasłużony dla dzielnicy kombatant, pan płk. Józef Sobociński, a także dyrektor PROM’u Kultury Saska Kępa, pani Maria Juszczyk.

Rocznicowy wieczór na Placu Szembeka otworzyło krótkie wystąpienie pomysłodawcy tego wydarzenia, Zastępcy Burmistrza Michała Wieremiejczyka, który powiedział m.in.:

„17 września był przez wiele lat datą zakazaną. O sowieckiej agresji i pakcie Ribbentrop-Mołotow nie uczono w szkołach. Podobnie jak o Katyniu. Dla komunistycznej władzy były to tematy tabu. Chciano pamięć o tym dniu wymazać z kart historii! (…) Nie udało się. (…)

Naszym obowiązkiem jest dzisiaj pamiętać o tym bolesnym dniu. Obowiązkiem wszystkich patriotów jest czcić pamięć tych, którzy uwierzyli w konwencję genewską i poddali się Sowietom. I tragicznie skończyli w lasach pod Charkowem, Miednoje czy Smoleńskiem”, zakończył swoje wystąpienie burmistrz Wieremiejczyk.

Następnie zabrał głos gość specjalny pokazu, płk. prof. dr hab. Janusz Zuziak z Katedry Historii Wojskowości Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej. Pan profesor nakreślił zebranym sytuację polityczną, zaczynając od traktatu wersalskiego. Pokazał haniebne knowania Stalina i Hitlera, ich porozumienie i wspólny atak na Polskę w 1939 roku. Pan profesor podkreślił, że wydarzenia mające miejsce owego pamiętnego dnia, 17 września 1939 roku, musimy nazywać aktem bestialskiej agresji, niemającej nic wspólnego z wojną. Sowieci pogwałcili wszelkie możliwe pakty, traktaty i konwencje dotyczące cywilizowanej wojny.

Po tej niezwykle ciekawej prelekcji, w ciszy i skupieniu, zebrani obejrzeli film dokumentalny Jerzego Redlicha „Cios w plecy”.

Po filmie długo trwały jeszcze rozmowy mieszkańców z prof. Zuziakiem i burmistrzem Wieremiejczykiem. Na pal pierwszy wybijały się dwa tematy: aby takie filmy, jak „Cios w plecy”, stały się elementem obowiązkowego nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych oraz by na Placu Szembeka można było częściej oglądać tak ciekawe filmy.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2015-09-18 10:30 1478

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.